Gençleştiren besinler
15676
post-template-default,single,single-post,postid-15676,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,hide_top_bar_on_mobile_header,columns-4,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Gençleştiren besinler

Gençleştiren besinler

Uzmanlar öneriyor, bu seniler genç kalmanıza yardımcı oluyor sofralarınızda ve günlük yaşamınızda bu besinleri tüketmemezlik yapmayın.

Domatesin içerisinde bulunan laykopen ve prostat kanserine yakalanmanızı engellemektedir. Bu maddeler aynı zamanda güneş ışınlarına karşı cildinizi koruma altına almaktadır. Kollojen adlı cildinizi yaşlandırmasına yarayan maddenin önüne geçmektedir.

Karnabahar, brüksel lahanası, havuç, lahana, mor salata, gibi sebzelerin içerisinde bulunan izotiyosiyanatlar ile karaciğer, pankreas gibi kanserlere karşı vücudunuzu korumaktadır. Bu sebzeleri pişirirken buharda pişirmeyi tercih etmelisiniz.

Yabanmersini, ahududu, çilek, böğürtlen gibi meyveler içerdikleri antioksidan yaşlanmanızı geciktirici etkileri vardır.

Zeytinyağının içerisinde antioksidan ve tekli doymamış yağ asitleri kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır. Her ne kadar sağlıklı bir gıda olsa da yarım yemek kaşığı zeytinyağında 50 kalori içermektedir. tüketim miktarında dikkatli olmalısınız.

Soğan ve sarımsak gibi bu sebzelerin içerisinde sülfürlü bileşikler anti-aging etkisi özelliği ile genç kalmanıza yardım etmektedir. Yemeklerde ve salatalarda bolca kullanmanızda fayda vardır.

Bal kabağı,tatlı patates, havuç gibi sebzeleri turuncu sebzeler olarak nitelendiriyoruz. Bu sebzelere turuncu rengi veren beta karoten maddesi bir antioksidandır. Yani göz sağlığınız açısından büyük bir önem taşımaktadır. Aynı şekilde bu sebzeleri de bol bol günlük yaşamınızda tüketmenizi öneriyoruz.